אודות האגודה

אחת הגישות המובילות בעולם בשנים האחרונות לטיפול בבעיות רגשיות היא ה- LI-CBT. ה- LI-CBT הינה שיטה ממוקדת מטרה, המיועדת לטיפול במגוון סוגים של הפרעות חרדה, דכאון, התקפי פאניקה ודימוי עצמי נמוך. כחלק מהעליה בשיעור הסובלים מהפרעות רגש נפוצות, קיימת דרישה הולכת וגוברת למטפלי LI-CBT שיוכלו להעניק מענה מהיר, מקצועי וממוקד.

האגודה הישראלית לטיפול קוגנטיבי התנהגותי בעצימות נמוכה (LI-CBT) נוסדה בשנת 2017 במטרה להנגיש את טיפול ה-LI-CBT לציבור הרחב כפי שהוא מוכר בארה"ב ובאירופה. הערך המוסף של המטפלים שלנו הוא ההתמחות בהפרעות הרגשיות הנפוצות ביותר, והיכולת להעניק לכל מטופל ומטופל מענה ייחודי מותאם אישית תוך מפגשים ספורים.

על טיפול ה-LI-CBT

טיפול הCBT מבוסס על גישה פסיכולוגית שנחקרה בעשרות השנים האחרונות, ונחשב לאחד הטיפולים היעילים ביותר בעולם בטיפול בהפרעות חרדה, דיכאון וערך עצמי. הגישה עוסקת בשינוי דפוסי חשיבה והרגלים המייצרים רגשות שליליים ומצב רוח שלילי. נתונים סטטיסטיים חושפים כי חלק גדול מאוכלוסית העולם סובלת מהפרעות במצב הרוח, ובישראל קרוב ל-90% הסובלים מהפרעות שונות ונזקקים לטיפולים רגשיים לא יכולים לעמוד בעלויות הגבוהות של הטיפול. כדי להנגיש את הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי ((CBT לאוכלוסיה, פותחה באנגליה תוכנית הכשרת מטפלים קוגנטיביים בעצימות נמוכה. המטפלים מציעים לכלל האוכלוסיה טיפולים לבעיות רגשיות נפוצות: חרדה, דיכאון, דחיינות, מצבי משבר, דימוי עצמי נמוך ועוד, במחירים שווים לכל נפש

הכרה בפרופסיית Li-CBT בארץ

נתונים סטטיסטיים מצביעים על העובדה המפתיעה כי 15% מאוכלוסית העולם סובלת מהפרעות במצב הרוח. בישראל יש מיעוט יחסי של מטפלים מוסמכים, מה שאומר שחלק גדול מהאנשים אינם זוכים לטיפול הולם.

בניגוד לרישיון לטיפול כפסיכולוג בהפרעות במצב הרוח, אותו יכולים לרכוש רק מטפלים נפשיים מוסמכים, במדינות שונות ברחבי העולם (לדוגמא אנגליה וארה"ב) אנשים בעלי רקע טיפולי יכולים לרכוש תעודה המכשירה אותם לטפל בשיטת ה-LI-CBT, ולסייע במגוון רחב של בעיות נפשיות.

לאור העובדה שטיפול באמצעות שיטה זו אינו מצריך לימוד מעמיק או רב שנים, הוא מאפשר כמעט לכל אדם להפוך למטפל. האגודה משקיעה מאמצים רבים כדי לקדם את המודעות לפרופסיית LI-CBT בקרב משרד הבריאות וקופות החולים, וכך מגדילה את הקהל שעשוי להנות מטיפולים נפשיים.

הנגשת הטיפול לכלל האוכלוסיה

מבדיקות שבדקה האגודה נמצא, כי בין 80-90% מהסובלים מהפרעות במצב הרוח אינם יכולים להרשות לעצמכם לשלם מאות שקלים לפגישה טיפולית אצל מטפל CBT מוסמך. הכשרת מטפלים קוגניטיביים התנהגותיים בעצימות נמוכה, מאפשרת להציע טיפולים במחיר שווה נפש (מחיר של שיעור פרטי) וכך להנגיש את הטיפול לכלל האוכלוסיה, כולל למגזר הערבי ולמגזרים החלשים בפריפריה. בנוסף, הקימה האגודה מאגר מטפלים ארצי בשיטת LI-CBT במטרה להקל על הציבור לבחור במטפל בקרבת ביתם.

הכשרת מטפלים מקצועים

האגודה מפעילה תוכנית מרוכזת להכשרת מטפלים מכל המגזרים- כללי, חרדי וערבי, בשיתוף מכללת וינגייט, המבוססת על מודל תוכנית הנפוץ באנגליה. ההכשרה אורכת כשנה, אינה דורשת כל תואר בפסיכולוגיה, ומעניקה לבוגריה כלים אפקטיביים שהוכחו כיעילים לטיפול בהפרעות חרדה, דיכאון, דימוי עצמי נמוך, פוביות ועוד. בוגרי מסלול ההכשרה מתחילים לעבוד בקהילה ומעניקים למאות מטופלים הסובלים מהפרעות מצב רוח את ההזדמנות לזכות לטיפול הולם.